Nie oszczędzaj na życiu swoim i swoich bliskich – już dziś kup czujnik czadu!

Dane nie kłamią, co roku tlenek węgla zabija nawet 100 Polaków, czy wiesz, że praktycznie każdego z nich można by uratować, gdyby w pomieszczeniu zamontowany był czujnik czadu?

Czad – niezwykle podstępny przeciwnik

Czad to tak naprawdę tlenek węgla – bezwonny, bezbarwny i nieco lżejszy od powietrza gaz, powstający w wyniku procesy niepełnego spalania. W warunkach domowych czad powstaje w wyniku niepełnego spalania paliwa w różnego rodzaju urządzeniach grzewczych, przy niedostatecznym dopływie tlenu.

Dlaczego czad jest dla nas taki niebezpieczny? Głównie dlatego, że nie jesteśmy go w stanie rozpoznać i w odpowiednim momencie zareagować, a tlenek węgla zabija niestety bardzo szybko. Przenika on przez drogi oddechowe, łączy się z hemoglobiną, zaburzając jednocześnie transport tlenu w organizmie, skutkiem czego uszkodzony zostaje najpierw mózg, a później inne organy wewnętrzne. Następstwem niedotlenienia spowodowanego wdychaniem czadu są uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zawały serca, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Narażeni na zatrucie czadem są mieszkańcy domów i mieszkań, w których wykorzystuje się:

• kotły węglowe,
• piece węglowe,
• kotły olejowe,
• kominki,
• piece gazowe oraz podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania.

Mimo tego, że tak wiele osób narażonych jest na zatrucie czadem, wciąż bagatelizuje się zagrożenie, unikając tematu lub twierdząc, że czad można rozpoznać i w porę zareagować, co oczywiście jest nieprawdą. Czad to niezwykle podstępny przeciwnik nie tylko ze względu na jego właściwości jako gazu, ale także na to, że wciąż nie jest postrzegany jako śmiertelne zagrożenie, co pozwala mu co roku zabijać nieświadomych niczego ludzi.

Czujnik tlenku węgla w porę ostrzeże przed niebezpieczeństwem

Czujnik czadu to urządzenie określające stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Wyposażony jest on w specjalny sensor, zawierający substancje reagujące na ten niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia gaz. Kiedy czujnik rozpozna zagrożenie, uruchamia się alarm i sygnalizacja świetlna, dzięki czemu domownicy mają szansę w porę zareagować.

Wybór czujnika CO

Wybierając czujnik czadu warto zwrócić szczególną uwagę na:

• rodzaj zasilania – najwygodniejsze są czujniki na baterie,
• sygnalizację alarmową – im głośniejsza, tym lepsza (ma to szczególnie znaczenie w przypadku osób starszych lub tych mających problemy ze słuchem),
• system powiadomień, który poinformuje nas o niskim poziomie baterii czy kończącym się okresie przydatności urządzenia.

Jeżeli chodzi o montaż czujników czadu, to powinno umieszczać się je w odległości nie mniejszej niż 2 metry od kotła czy pieca. Bliższy dystans grozi fałszywymi odczytami i niepotrzebnym włączeniem się alarmu. Kolejna sprawa to wysokość montażu – specjaliści zalecają, aby montować sensory na wysokości ok. 1, 5 metra.

UWAGA!

Czujników nie montujemy w pobliżu kratek wentylacyjnych, w okolicach podłogi czy sufitu. Sensor nie może się także znajdować za firankami ani nie powinien być zastawiony żadnymi meblami.

Średnia cena czujników czadu to ok. 100 – 200 zł, czy to wiele za bezpieczeństwo naszej rodziny? Odpowiedź wydaje się być oczywista…