Dzisiejszy wpis na naszym blogu będzie poświęcony czujnikowi różnicy ciśnień jakim jest presostat – model PS500 produkowany przez firmę HK Instruments. Zanim jednak przejdę do szczegółowego omawiania parametrów tego modelu presostatu, chciałbym dla mniej zorientowanych w temacie czytelników omówić zasadę działania oraz przybliżyć podstawowe zastosowania tego czujnika.
Presostat – zasada działania
Jak już wspomniałem w pierwszym akapicie presostat jest to czujnik pozwalający na pomiar różnicy ciśnień – doprowadza się do niego dwie rurki, których końce umieszcza się w ośrodkach pomiędzy którymi różnicę ciśnień chcemy mierzyć. Oprócz rurek do zacisków presostatu podłącza się również przewody elektryczne, w zależności od różnicy ciśnień pomiędzy ośrodkami w których umieszczono końce rurek przekaźnik wyjściowy presostatu przyjmuje określony stan, tym samym poprzez odpowiednio podłączone przewody elektryczne informuje zewnętrzne urządzenie sterujące o wykryciu różnicy ciśnień pomiędzy ośrodkami.
Podstawowymi zastosowaniami presostatów jest monitorowanie pracy wentylatorów (podczas prawidłowej pracy wentylatora pomiędzy ośrodkami panuje określona różnica ciśnień, w przypadku gdy wentylator ulega awarii ciśnienia przed i za wentylatorem wyrównują się). Presostaty wykorzystuje się również do kontroli stanu filtrów powietrza (odbywa się to na podobnej zasadzie jak w przypadku wentylatorów) oraz do sterowania pracą hydroforów (w momencie gdy ciśnienie panujące spadnie poniżej określonego poziomu presostat załączy pompę).
Presostat PS500
W ofercie firmy HK Instruments dostępnych jest kilka modeli presostatów, różniących się zakresem mierzonej różnicy ciśnień – model PS500 pozwala na pomiar wspomnianej różnicy w zakresie od 30 do 500Pa, przystosowany jest do pracy w powietrzem suchym, w środowisku nie agresywnym, dokładność presostatu wynosi +/- 5Pa. Obudowy czujników różnicy ciśnienia serii PS zostały wykonana o stopniu szczelności IP54, ich waga to około 150g, zaś wymiary to 105x73x63mm. Presostaty są przystosowane do pracy w temperaturze od – 20 do + 60 st. C i wilgotności od 0 do 95% rH bez kondensacji.